Луу жилийн босгон дээр тодорсон улсын аваргууд

2024-02-06
Нийтэлсэн: Админ
 12 мин унших

Засгийн газрын 30 дугаар тогтоолоор Хөдөө аж ахуйн салбарын алдартнуудыг тодруулж, сар шинийн өмнө алдаршууллаа.  Улс орны эдийн засгийн тулгуур салбарын нэг мал аж ахуйн салбараас тодорсон Улсын аварга малчин, Улсын хошой аварга малчин, Улсын аварга саальчин, Улсын аварга фермерүүдийн жагсаалтыг хүргэе. 

“Улсын аварга малчин”-аар:

 

Архангай аймаг.

 

Цэнхэр сумын Цэцэрлэг багийн малчин Янжингийн Намуунпүрэв,

Өндөр-Улаан сумын Азарга багийн малчин Цэрэнбатын Баасанхүү,

Эрдэнэмандал сумын Эрдэнэ -Уул багийн малчин Банзарын Батсайхан,

Батцэнгэл сумын Баян-Уул багийн малчин Батбаярын Энхтөр,

Төвшрүүлэх сумын  Баян-Өндөр багийн малчин Шаравын Чанарав,

Цэцэрлэг сумын Чулуут багийн малчин Олзвойн Энхбуян,

Өлзийт сумын Байшир багийн малчин Тамуурайн Тамир,

Чулуут сумын Хайрхан багийн малчин Лхаасүрэнгийн Баяраа,

Өгийнуур сумын Өгий багийн малчин Раднаагийн Оргилбулаг,

Хотонт сумын Хөөвөр багийн малчин Дүгэржавын Монхор;

 

Баян-Өлгий аймаг.

 

Алтай сумын Харнуур багийн малчин Хабайн Муратхан,

Баяннуур сумын Цэцэгт багийн малчин Байсолтаны Сьезхан,

Бугат сумын Хатуу багийн малчин Бахатын Хараман,

Цэнгэл сумын Шарговь багийн малчин Жалпанайн Адай,

Дэлүүн сумын Хөхсэрх багийн малчин Солтанханы Өмирбек,

Толбо сумын Толбонуур багийн малчин Ханайн Октябрь,

Сагсай сумын 2 дугаар багийн малчин Атретханы Нагашыбай,

Булган сумын Жаргалант багийн малчин Хинаятын Шакерхан,

Ногооннуур сумын Ямаат багийн малчин Бейсханы Адасхан,

Улаанхус сумын 8 дугаар багийн малчин Хашабайн Дамысхан;

 

Баянхонгор аймаг.

 

Жинст сумын Бодь багийн малчин Сүхбатын Тэгшбаяр,

Шинэжинст сумын Уртын гол багийн малчин Сосорбарамын Бямбасүрэн,

Богд сумын Гурвангол багийн малчин Пэрлийн Баяр,

Баянговь сумын Залаа багийн малчин Сүхтогоогийн Бадрахгэрэл,

Баянцагаан сумын Дэлгэрэх багийн малчин Пэлжээгийн Эрдэнэмөнх,

Баянлиг сумын Хатансуудал багийн малчин Авирмэдийн Мөнхтөр,

Хүрээмарал сумын Цорж багийн малчин Жамбалсүрэнгийн Эрдэнэбаяр,

Гурванбулаг сумын Хөвийн ам багийн малчин Шагдарын Ганбаатар,

Галуут сумын Сүмбэр багийн малчин Мягмаржавын Жигжидсүрэн,

Баянбулаг сумын Сангийн далай багийн малчин Равжирын Наранбаатар;

 

Булган аймаг.

 

Хутаг-Өндөр сумын Уньт багийн малчин Нямдоржийн Ундрах,

Гурванбулаг сумын Агьт багийн малчин Пүрэвийн Шижирболд,

Дашинчилэн сумын Лах багийн малчин Сандагийн Баяржаргал,

Баян-Агт сумын Дулаанхаан багийн малчин Батцэрэнгийн Ууганбаяр,

Сайхан сумын Мануулт багийн малчин Жалбаагийн Мөнхсайхан,

Орхон сумын Майнт багийн малчин Дагвасамбуугийн Алтанхүү,

Хангал сумын Сөрт багийн малчин Өсөхбаярын Гомбодорж,

Рашаант сумын Аргалхайрхан багийн малчин Мангалжавын Нямхүү,

Могод сумын Баянгол багийн малчин Баатарын Мөнхжаргал,

Бүрэгхангай сумын Бумбат багийн малчин Балжиннямын Нансал;  

 

Говь-Алтай аймаг.

 

Халиун сумын Чацран багийн малчин Бат-Эрдэнийн Бум-Эрдэнэ,

Баян-Уул сумын Хүйсийн говь багийн малчин Шоовдорын Батболд,

Бугат сумын Биж багийн малчин Рагчаахүүгийн Ширчинням,

Тонхил сумын Тамч багийн малчин Сүхийн Мөнхбат,

Чандмань сумын Талын шанд багийн малчин Доржпаламын Гүнчиг,

Эрдэнэ-Уул багийн малчин Цагаанхүүгийн Өрнөхбуян,

Шарга сумын Хамтын хүч багийн малчин Пүрэвдоржийн Энхбаатар,

Эрдэнэ сумын Өлзийт багийн малчин Цэдэнхүүгийн Батболд,

Тайшир сумын Далан багийн малчин Баасангийн Мөнхзаяа,

Дарив сумын Жавхлант багийн малчин Найдангийн Батболд;

 

Говьсүмбэр аймаг.

 

Сүмбэр сумын Малах багийн малчин Жийеэгийн Бат-Очир,

Уулзвар багийн малчин Төмөрчулуугийн Батжаргал,

Баянтал сумын Их-Уул багийн малчин Гэрэлбадрахын Мөнхбаяр; 

 

Дархан-Уул аймаг.

 

Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Гүнтэвийн Тогтох, Хийрэвийн Жамсран,

Норслойн Төвжаргал, Доржийн Төртогтох, Арслангийн Батхуяг, Зияхумарын Төлек,

1 дүгээр багийн малчин Пунцагийн Цогбаяр,

Шарын гол сумын 3 дугаар багийн малчин Жамъяны Бямбажав,

Орхон сумын Энхтал багийн малчин Нямбуугийн Ганхуяг;

 

Дорноговь аймаг.

 

Айраг сумын Нарт багийн малчин Гантөмөрийн Оюунбаатар,

Өргөн сумын Сүмийн булаг багийн малчин Цэдэвийн Батчулуун,

Сайхандулаан сумын Жаргалант багийн малчин Хорлоогийн Батсайхан,

Эрдэнэ сумын Дөрвөлж багийн малчин Доржийн Ганзориг,

Хөвсгөл сумын Элст багийн малчин Аюурын Сүхбаяр,

Даланжаргалан сумын Бичигт багийн малчин Бямбын Эрдэнэдалай,

Мандах сумын Өехий багийн малчин Энхтайваны Тавхай,

Улаанбадрах сумын 2 дугаар багийн малчин Найдансүрэнгийн Амарбаяр,

Иххэт сумын Баян багийн малчин Лепийн Батсайхан;

 

Дорнод аймаг.

 

Дашбалбар сумын Чух багийн малчин Базаргүрийн Батчулуун,

Цагаан-Овоо сумын Гүн цэнгэлэг багийн малчин Чүлтэмийн  Цогтгэрэл,

Зүрх багийн малчин Гүнсэнгийн Ганчулуун,

Сэргэлэн сумын Очирхүрээ багийн малчин Баянжаргалын Амарсайхан,

Халхгол сумын Ташгай багийн малчин Василийн Жаргал,

Булган сумын Хулсаншанд багийн малчин Мөнгөнбатын Эрдэнэбат,

Баянтүмэн сумын Хотонт багийн малчин Балчин-Ойдовын Эрдэнэбат,

Чулуунхороот сумын Цагаан хошуу багийн малчин Баатарсайханы  Өсөхбаяр,

Баян-Уул сумын Заяат багийн малчин Нямдоржийн Энхбат,

Матад сумын Баянхангай багийн малчин Хишигтогтохын Батжаргал;

 

Дундговь аймаг.

 

Баянжаргалан сумын Шилийн гол багийн малчин Сампилын Сүхбаатар,

Говь-Угтаал сумын Морьт багийн малчин Гүржавын Ганбаатар,

Хулд сумын Бүлээн багийн малчин Хавгын Ганболд,

Эрдэнэдалай сумын Цавчир багийн малчин Хаянхярваагийн Доржсүрэн,

Дэлгэрцогт сумын Дэлгэр-Эмт багийн малчин Гончигдагвын Батчулуун,

Сайнцагаан сумын Тэвш багийн малчин Шатарын Мөнхбат,

Далай багийн малчин Цэсрэнгийн Дашзэгвэ,

Адаацаг сумын Ар-Урт багийн малчин Ядамзавын Энхболд,

Дэрэн сумын Саруул багийн малчин Намсрайн Болдбаатар,

Луус сумын Наран багийн малчин Баатарсүрэнгийн Одхүү;

 

Завхан аймаг.

 

Тэс сумын Дооно багийн малчин Батжаргалын Хосбаяр, ПүрэвцэрэнгийнДамдинбазар,

Их-Уул сумын Хуягт багийн малчин Сандагийн Ууганбаатар,

Сантмаргаз сумын Баяннуур багийн малчин Мэнгээгийн Батнасан,

Завханмандал сумын Олонтүрүү багийн малчин Дангаагийн Мөнхбат,

Тэлмэн сумын Өгөөмөр багийн малчин Жанцангийн Ёндонсамбуу,

Яруу сумын Хэц-Улаан багийн малчин Санжаажавын Даваахүү,

Баянтэс сумын Зайгал багийн малчин Цэдэнсодномын Төмөрхуяг,

Баянхайрхан сумын Минж багийн малчинБаянбилэгийн Батбаяр,

Эрдэнэхайрхан сумын Багануур багийн малчин Хоохоны Насанбат;

 

Орхон аймаг.

 

Баян-Өндөр сумын Малчин багийн малчин Бандийн Даваасүрэн,

Жаргалант сумын Дулаан-Уул багийн малчин Нямсүрэнгийн Ганболд;

 

Өмнөговь аймаг.

 

Гурвантэс сумын Гоёот багийн малчин Сумъяагийн  Ойдов,

Манлай сумын Өехий багийн малчин Будын Баясгалан,

Ханбогд сумын Жавхлант багийн малчин Цэдэнбалжирийн Идэрборгил,

Номгон багийн малчин Хүүхэндүүгийн Далантай,

Баяндалай сумын Наран багийн малчин Цэгмидийн Мөнхбат,

Хүрмэн сумын Хүрмэн багийн малчин Алтанцэцэгийн Галбадрах,

Ханхонгор сумын Хондот багийн малчин Батдоржийн Түмэнжаргал,

Цогт-Овоо сумын Замыншанд багийн малчин Эрэндоригийн Баттөр,

Мандал-Овоо сумын Мандал багийн малчин Тогтохсүрэнгийн Мягмаржав,

Ноён сумын Сайран багийн малчин Борхүүгийн Түвшинтөгс;

 

Өвөрхангай аймаг.

 

Бат-Өлзий сумын Бүрэгт багийн малчин Мягмарын Жамъянсүрэн,

Богд сумын Баянтөхөм багийн малчин Жанцангийн Баттогтох,

Сант сумын Улаан-Овоо багийн малчин Ишдоржийн Явсрайсүрэн,

Тарагт сумын Арвайн тал багийн малчин Дашдоржийн Пүрэвдорж,

Зүүнбаян-Улаан сумын Дэвшил багийн малчин Шагдарсүрэнгийн Хүрэлбаатар,

Баянгол сумын Цавын-Ихэр багийн малчин Төмөрпүрэвийн Ганзориг,

Бүрд сумын Их боригдой багийн малчин Золбингийн Эрдэнэ-Очир,

Нарийн тээл сумын Өндөрхөмөг багийн малчин Чимэдрэгзэнгийн Бат-Эрдэнэ,

Баян-Өндөр сумын Бумбат багийн малчин Цэрэннадмидийн Ургац,

Хайрхандулаан сумын Марзат багийн малчин Болоожийн Алтангэрэл,

Хархорин сумын 7 дугаар багийн малчин Давгын Батдорж;

Сүхбаатар аймаг.

 

Онгон сумын 1 дүгээр багийн малчин Цэдэндоржийн Энхсайхан,

Наран сумын 2 дугаар багийн малчин Боргилын Бат-Өлзий,

Сүхбаатар сумын Шинэбулаг багийн малчин Батхүүгийн Энхбат,

Түвшинширээ сумын Сэргэлэн багийн малчин Жигжидсүрэнгийн Дугаржав,

Дарьганга сумын 2 дугаар багийн малчин Чулуунбаатарын Төмөрбаатар

Дарьганга сумын 2 дугаар багийн малчин Давхайн Ренчиндорж,

Эрдэнэцагаан сумын Жаргалант багийн малчин Цэдэн-Ишийн Түвшинтөгс,

Баруун-Урт сумын 8 дугаар багийн малчин Лодойн Ганхуяг;

 

Сэлэнгэ аймаг.

 

Хушаат сумын Мөнхтолгой багийн малчин Жамсрангийн Хаянхярваа,

Баруунбүрэн сумын Бургалтай багийн малчин Цэвээний Буянт,

Цагааннуур сумын Тийрэг багийн малчин Буйманжавын Эрдэнэбаяр,

Орхонтуул сумын Баянцогт багийн малчин Дамирангийн Баатархүү,

Жавхлант сумын Бумбат багийн малчин Цэвээнжавын Цэрэнсамбуу,

Сайхан сумын Номгон багийн малчин Мишигдоржийн Бямбажав,

Алтанбулаг сумын Цөх багийн малчин Гатавын Баттулга;

 

Төв аймаг.

 

Бүрэн сумын Баянцогт багийн малчин Батпүрэвийн Цэрэнсодном,

Баянцагаан сумын Алтат багийн малчин Жалмаагийн Цогтбаатар,

Лүн сумын Өгөөмөр багийн малчин Дамба-Юүрэнгийн Лхагвасүрэн,

Дэлгэрхаан сумын Давст багийн малчин Хишигбандийн Баянжаргал,

Баяндэлгэр сумын Галуут багийн малчин Бадамын Энхбаяр,

Эрдэнэ сумын Өгөөмөр багийн малчин Маамын Батдэлгэр,

Баян сумын Өгөөмөр багийн малчин Жамсрангийн Чулуунбаатар,

Алтанбулаг сумын Замт багийн малчин Сандагдоржийн Батмөнх,

Эрдэнэсант сумын Улаан-Ухаа багийн малчин Пунцагийн Ариунболд,

Баян-Өнжүүл сумын 3 дугаар багийн малчин Оргодолын Отгонбаатар;

 

Увс аймаг.

 

Тэс сумын Цагаан толгой багийн малчин Лхайжавын Цэнд-Аюуш,

Наранбулаг сумын Хужирт багийн малчин Мондгойн Гэрэлцогт,

Хяргас сумын Хайрхан багийн малчин Хөхөөгийн Жамбал,

Тариалан сумын Тарвагатай багийн малчин Нямаагийн Цэвээнравдан,

Өлгий сумын Өлгийнуур багийн малчин Ендэнбээгийн Пүрэвжав,

Түргэн сумын Рашаант багийн малчин Дэмбэрэлийн Дамбадорж,

Сагил сумын Боршоо багийн малчин Буянхишигийн Дамбадорж,

Бөхмөрөн сумын Гурван жигэртэй багийн малчин Тэсвээгийн Мөнхбат,

Зүүнхангай сумын Даланбулаг багийн малчин Шоовойгийн Энхбаяр,

Баянгол багийн малчин Лханагийн Даваасүрэн,

Өндөрхангай сумын Цагааннуур багийн малчин Амарсанаагийн Бадмаасүрэн,

Улаангом сумын 8 дугаар багийн малчин Живзээгийн Батаа;

 

Ховд аймаг.

 

Манхан сумын Зэрэг гол багийн малчин Магсарын Лхагвасүрэн,

Жаргалант сумын Рашаант багийн малчин Хонорбайн Өмирбек,

Дарви сумын Дэлгэр багийн малчин Дамдиндоржийн Лхагвасүрэн,

Эрдэнэбүрэн сумын Хонгио багийн малчин Самбидын Эрдэнэбат,

Чандмань сумын Тахилт багийн малчин Жүгдэрийн Баттулга,

Ховд сумын Цагаанбургас багийн малчин Ауталивын Закерия,

Дөргөн сумын Аргалант багийн малчин Шагдарсүрэнгийн Түвшинтөгс,

Зэрэг сумын Бургасан багийн малчин Домоогийн Атар,

Цэцэг сумын Баянгол багийн малчин Дашдоржийн Батсайхан,

Үенч сумын Нарийнгол багийн малчин Цахиуртайн Баатархүү;

 

Хөвсгөл аймаг.

 

Цагаан-Уул сумын Хужирт багийн малчин Олдохын Батхүү,

Төмөрбулаг сумын Тариат багийн малчин Цогзолын Хүрэлбаатар,

Галт сумын Арбулаг багийн малчин Довдонгийн Батмөнх,

Тариалан сумын Баянхошуу багийн малчин Лүндэнбазарын Зоригт,

Таван толгой багийн малчин Чимэдбалжирын Батдорж,

Шинэ-Идэр сумын Баяннуур багийн малчин Чойжилжавын Чойнпоролжав,

Рашаант сумын Талын-Ус багийн малчин Дарьсүрэнгийн Борбаатар,

Их-Уул сумын Шивээ багийн малчин Лувсангармаагийн Энхтайван,

Тосонцэнгэл сумын Сүүл-Уул багийн малчин Ишгээгийн Мөнхбат,

Рэнчинлхүмбэ сумын Хоолойн зах багийн малчин Дугарын Бат-Өлзий,

Ханх сумын Баясгалант багийн малчин Намдагийн Лхагвасүрэн;

 

Хэнтий аймаг.

 

Дэлгэрхаан сумын Баянхаан багийн малчин Минжүүрийн Амгаланбаатар,

Өмнөдэлгэр сумын Талын булаг багийн малчин Лувсанжанживын Өлзийхутаг,

Биндэр сумын Баян-Өндөр багийн малчин Шаравын Эрдэнэбаатар,

Баян-Адарга сумын Сайхан багийн малчин Гантөмөрийн Дамдинпүрэв,

Дадал сумын Балж багийн малчин Лхагвасүрэнгийн Алтан-Од,

Мөрөн сумын Цагаантолгой багийн малчин Ядамсүрэнгийн Энхболд,

Батноров сумын Идэрмэг багийн малчин Жавсанжавын Бөхчулуун,

Цэнхэрмандал сумын Нугаар багийн малчин Жамъянсүрэнгийн Даваажав,

Баянмөнх сумын Баянбулаг багийн малчин Бадгарын Бат-Эрдэнэ,

Баянхутаг сумын Цантын хоолой багийн малчин Бадарчингийн Эрдэнэбат;

 

Нийслэл.

 

Багануур дүүргийн 1 дүгээр хорооны  малчин Түмэнбаярын Баярсайхан,

Багахангай дүүргийн 1 дүгээр хорооны малчин Чинтогтохын Бямбадаш.

 

“Улсын хошой аварга малчин”-аар:

 

Архангай аймгийн Булган сумын Баянбулаг багийн малчин Базаргүрийн Бямбасүрэн,

Баян-Өлгий аймгийн Алтанцөгц сумын Баянбулаг багийн малчин Баянжаргалын Гантулга,

Баянхонгор аймгийн Баянхонгор сумын Гэгээн шавь багийн малчин Даржаагийн Батсүх,

Булган аймгийн Баян-Агт сумын Халтар багийн малчин Дүгэржавын Галбадрах, Хишиг-Өндөр сумын Хүрэмт багийн малчин Баатарын Батбаяр,

Говь-Алтай аймгийн Төгрөг сумын Цагаанхайрхан багийн малчин Гончигсүрэнгийн Энхтөр,

Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Лхамрагчаагийн Тамирхүү,

Дорноговь аймгийн Хөвсгөл сумын Элст багийн малчин Галсаншадавын Ууганбаяр,

Дундговь аймгийн Дэрэн сумын Алаг-Өндөр багийн малчин Жасрайн Одонпүрэв, 

Дорнод аймгийн Сэргэлэн сумын Ар хоолой багийн малчин Нямдаваагийн Даваасүрэн,

Завхан аймгийн Алдархаан сумын Алдар багийн малчин Галяхүүгийн Батжаргал,

Өвөрхангай аймгийн Бат-Өлзий сумын Улиастай багийн малчин Төмөр-Очирын Эрдэнэбат,

Сүхбаатар аймгийн Асгат сумын Өлзийт багийн малчин Цэрэндоржийн Буджав, Онгон сумын 3 дугаар багийн малчин Ёндонжамцын Төгсмандах,

Сэлэнгэ аймгийн Баянгол сумын Гонир багийн малчин Басангийн Балжинням,

Төв аймгийн Баянжаргалан сумын Эрдэнэ багийн малчин Чимэд-Очирын Цэрэндаваа,

Ховд аймгийн Манхан сумын Ботгон багийн малчин Бямбаагийн Дэчингончиг, 

Хэнтий аймгийн Норовлин сумын Ангирт багийн малчин Сэнгээгийн Энхбаатар.

 

“Улсын аварга саальчин”-аар:

 

Архангай аймгийн Чулуут сумын Халуун-Ус багийн саальчин Вандангийн Самбуу, Жаргалант сумын Асайт багийн саальчин Бямбын Пэлжээхүү,

Баянхонгор аймгийн Баянлиг сумын Баян-Аараг багийн саальчин Жарангийн Мандах,

Булган аймгийн Сайхан сумын Ундрах багийн саальчин Мягмарсүрэнгийн Оюунцэцэг,

Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын Баянгол багийн саальчин Дүгэржавын Сувд,

Дорнод аймгийн Булган сумын Чулуут багийн саальчин Дуламсүрэнгийн Бямбасүрэн,

Өмнөговь аймгийн Ханбогд сумын Баян багийн саальчин Хүүхэнийн Болормаа,

Төв аймгийн Алтанбулаг сумын Аргал багийн саальчин Гонгорын Цэрэндолгор,

Увс аймгийн Тэс сумын Нурагт багийн саальчин Жамсрангийн Наранчимэг,

Хөвсгөл аймгийн Түнэл сумын Булаг багийн саальчин Жамбалшаравын Уртнасан, Цагаан-Үүр сумын Үүр багийн саальчин Даваасүрэнгийн Сувд-Эрдэнэ,

Хэнтий аймгийн Батширээт сумын Онон багийн саальчин Цэвээндоржийн Хандмаа.

 

“Улсын аварга фермер”-ээр:

 

Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын 1 дүгээр багийн фермер Батбаярын Тунгалаг,

Орхон аймгийн Жаргалант сумын Дулаан-Уул багийн фермер Лхамсүрэнгийн Энхжаргал,

Дорнод аймгийн Чойбалсан сумын 4 дүгээр багийн фермер Дэндэвийн Бямбасүрэн,

Сэлэнгэ аймгийн Шаамар сумын Дэлгэрхаан багийн фермер Ванчинжавын Төржаргал,

Орхонтуул сумын Шар-Ус багийн фермер Бандийн Чинтөгс, Сант сумын Ивэн багийн фермер Бадарчийн Жаргалцогт, 

Баянгол сумын Хараа багийн фермер Янжмаагийн Баатарсүрэн,

Төв аймгийн Баянчандмань сумын Замт багийн фермер Баарайн Болд, Цээл сумын Сүүл буга багийн фермер Пүрэвийн Баяраа,

Нийслэлийн Сонгинохайрхан дүүргийн 21 дүгээр хорооны фермер Тогтоолын Шагдарсүрэн,

32 дугаар хорооны фермер Шалхааны Мөнхтулга,

Хан-Уул дүүргийн 12 дугаар хорооны фермер Норовын Баттөмөр,

Налайх дүүргийн 3 дугаар хорооны фермер Төрөөхааны Бекет,

Багануур дүүргийн 4 дүгээр хорооны фермер Цэцгээгийн Энхтулга нар тус тус тодорлоо.

 

Эх сурвалж: “Зууны мэдээ” сонин

2024 ОНЫ ХОЁРДУГААР САРЫН 6. МЯГМАР ГАРАГ. № 25, 26 (7269, 7270)

 

Мөрийн хөтөлбөртөө хүний эрхийн асуудлыг тусгахыг зөвлөжээ

Мөрийн хөтөлбөртөө хүний эрхийн асуудлыг тусгахыг зөвлөжээ

Уржигдар 13 цаг 15 мин
Т.Баярхүү: Төмөр, цагаан зудтай малчин өрхүүдэд л хүнсний тусламж үзүүлнэ

Т.Баярхүү: Төмөр, цагаан зудтай малчин өрхүүдэд л хүнсний тусламж үзүүлнэ

Уржигдар 13 цаг 09 мин
Ч.Отгочулууг гэм буруугүйд тооцож, хэргийг цагаатгажээ

Ч.Отгочулууг гэм буруугүйд тооцож, хэргийг цагаатгажээ

Уржигдар 13 цаг 04 мин
МАН жагсаалтдаа багш , малчдын төлөөллийг оруулахаар ярьжээ

МАН жагсаалтдаа багш нар малчдын төлөөллийг оруулахаар ярьжээ

Уржигдар 10 цаг 47 мин
Эвлэрлийн гэрээ байгуулсан бол анхан шатны шүүхэд дахин нэхэмжлэл гаргах эрхгүй

Энэ удаагийн “Хууль, эрх зүй” буландаа шүүхээр шийдвэрлэсэн нэгэн кейсийг хүргэ

Уржигдар 07 цаг 15 мин
76 -г 5.9, харин 126 нэр дэвшигчийг 6.4 тэрбумаар сурталчилна

Монгол Улс түүхэндээ анх удаа 126 гишүүнтэй болно. Ингэхдээ Үндсэн хуулийн өөрчлөлтөөр 78-ийг нь м

Уржигдар 07 цаг 10 мин
Ажиглагч бүртгүүлэх, үнэмлэх олгох

Иргэдийн улс төрийн эрх, эрх чөлөөг хангаж, хамгаалах, сонгуулийн боловсрол мэдлэг

Уржигдар 07 цаг 05 мин
Хаврын чуулганаар авлигын эсрэг ямар хуулиуд батлах вэ?

УИХ-ын хаврын чуулган энэ сарын 15-нд нээлтээ хийнэ.   Сонгуулийн өмнөх чуул

Уржигдар 07 цаг 00 мин
Боловсролын салбарын их өгөгдлийн шинжилгээний цахим систем нээлтээ хийлээ

Боловсролын салбарын их өгөгдлийн шинжилгээний цахим систем нээлтээ хийлээ

2024-02-29
Дөрвөн жилд нэг удаа төрсөн өдрөө тэмдэглэдэг бүх хүмүүстээ төрсөн өдрийн мэнд хүргэе

 “Polit” хуанли: “Төрсөн өдөр” буландаа хоёрдугаар сарын 29-нд төрсөн өдөр нь тохиож буй Монгол Улсын бүх иргэнийг онцлон төрсөн өдрийн мэнд хүргэж байна.

2024-02-29